Podróże bliskie,  Szwecja

Metro w Sztokholmie, podziemna galeria sztuki…

To, co najbardziej kochamy w podróżowaniu, to to, że każdy wyjazd jest niespodzianką. Szczerze mówiąc, nie ma znaczenia, czy wybieramy się w epicką podróż po kontynencie, czy jedziemy na drugą stronę miasta, zawsze takie niespodzianki sprawiają, że podróż jest bardzo ciekawa. Właśnie dlatego tak bardzo kochamy podróże… za te właśnie niespodzianki! Szukając informacji o Sztokholmie natrafiliśmy na największą galerię sztuki… Galerię sztuki trochę inną niż by nam się wydawało, a jest nią galeria sztuki w metrze…

Dla większości ludzi transport publiczny nie jest ekscytujący, a może nawet nudny. Szary, nieciekawy, brudny, a nawet nudny… Taki po prostu zwykły transport z A do B… Artystyczne metro w Sztokholmie jest jedną z najfajniejszych rzeczy do zobaczenia podczas podróży po tym niesamowitym mieście.

Galeria jaką widzieliśmy w sztokholmskim metrze, w rzeczywistości jest jedną z najdłuższych galerii nie tylko w Sztokholmie ale i na świecie, w której prawie dziewięćdziesiąt procent wszystkich stacji metra ma w środku jakąś instalację artystyczną. Metro w Sztokholmie to coś więcej niż podróż z punktu A do B, to podróż do ogromnej galerii sztuki za niską cenę biletu! 90 ze 110 stacji jest ozdobionych dziełami sztuki od lat 50 do dnia dzisiejszego. W metrze sztokholmskim mamy okazję podziwiać obrazy, rzeźby, ryciny, mozaiki 150 artystów na dystansie 110 km!

Metro w Sztokholmie: podziemna galeria sztuki!
Sztokholm odwiedziliśmy w marcowy weekend tego roku i na blogu będzie jeszcze o samym mieście, ponieważ jest tam wiele ciekawych miejsc. Ale postanowiłam zacząć od metra, ponieważ jest to pierwsza rzecz, o jakiej się dowiedzieliśmy szukając informacji o Sztokholmie. Gdy zobaczyliśmy te zdjęcia powiedzieliśmy WOW! Musimy przejechać się metrem… A także dlatego, że sztokholmskie metro bardzo dobrze podsumowuje stan ducha miasta: estetykę i sztukę.

Pozwól, że dziś zabierzemy Was na naszą fotograficzną wycieczkę po stacjach metra w Sztokholmie. Obecny post na blogu dotyczy tylko kilku z nich. Mamy nadzieję, że za jakiś czas dorzucimy tu kolejne podziemne arcydzieła Sztokholmu…

Od czego zacząć zwiedzanie sztokholmskiego metra?
Nasze zwiedzanie metra rozpoczęliśmy od wizyty na Dworcu Centralnym T-Centralen. To właśnie tu jest wiele stacji, które się ze sobą przecinają. Bilet na metro kupiliśmy właśnie w tym samym miejscu i udaliśmy się na przejażdżkę po największej podziemnej galerii sztuki…

Zaczelismy od linii „niebieska” (blå) i „czerwona” (röda) w pierwszej kolejności, ponieważ to właśnie na nich jest najwięcej rzeczy do zobaczenia!

1. Stacja T-Centralen

T-Centralen to po szwedzku „T-Central”. „T” oznacza „tunnelbana”, co po szwedzku oznacza „metro”. Ta stacja jest sercem systemu metra w Sztokholmie. Jest to jedyna stacja, na której spotykają się wszystkie trzy linie metra. Stacja prowadzi również do głównego dworca kolejowego w Sztokholmie, gdzie można dojechać pociągami krajowymi, regionalnymi lub podmiejskimi, a także autobusami dalekobieżnymi.

Aby znaleźć sztukę sztokholmskiego metra w T-Centralen, należy zejść kilka pięter do niebieskiej linii. Znalezienie tego miejsca zajęło nam około 10 minut. Jeśli nie jest się pewnym lepiej zapytać kogoś z obsługi lub przechodniów. Jednym z najbezpieczniejszych sposobów sprawdzenia, czy dotarliśmy do właściwej linii, jest zobaczenie niebieskich ścian i tuneli przypominających jaskinie.

Dzieło na ścianach niebieskiej linii pokrywają piękne niebieskie rośliny autorstwa Pera Olofa Ultvedta. Zastosowane niebieskie kolory przywołują spokój w miejscu, gdzie wszyscy się śpieszą. Ta stacja ma bardzo skandynawski klimat i wygląda po prostu niesamowicie.

2. Kungsträdgården StationOgród Króla

Będąc na niebieskiej linii udaliśmy się do kolejnej, która zrobiła na nas ogromne wrażenie. Stacja znajduje się na linii niebieskiej i jest centralną stacją końcową dla południowego odcinka linii. Kungsträdgården to najgłębsza stacja metra w Sztokholmie, około 40 metrów pod ziemią. Nazwa Kungsträdgården pochodzi od parku, który znajduje się tuż nad stacją – jednego z najstarszych parków publicznych w Sztokholmie.
Wielu odwiedzających wydaje się zgadzać, że ta konkretna stacja jest najpiękniejsza w metrze. Stacja jest spektakularnie zaprojektowana i jako jedyna ma nagą i całkowicie nieobrabianą ścianę skalną.Ta stacja to szalona mieszanka kraciastej podłogi, czerwonych i zielonych pasków, losowych rzeźb i grafik dachowych. Całkowicie stylizacja retro, jakbyś właśnie wpadł do króliczej nory lub wszedł w czasoprzestrzeń! Stacja została otwarta w 1977 roku, dwa lata po uruchomieniu reszty niebieskiej linii.

3.  Rådhuset Station Stacja metra ratusz…

Stacja znajduje się na niebieskiej linii między T-Centralen i Fridhemsplan i została otwarta 31 sierpnia 1975 roku jako część pierwszego odcinka niebieskiej linii między T-Centralen i Hjulsta.

Stacja metra nosi nazwę Rådhuset od sądu rejonowego położonego tuż nad powierzchnią i daje wrażenie przebywania w budowanym tunelu lub w jaskini. Tutaj znajdziesz również Ratusz i Komendę Główną Policji. Podobnie jak niektóre inne stacje w sztokholmskim metrze, wykorzystuje architekturę organiczną, która pozostawia odsłoniętą i nierzeźbioną podstawę skalną, która wydaje się być oparta na naturalnych systemach jaskiń.

Stacja metra Rådhuset jest czwartą najgłębszą stacją metra w systemie, znajdującą się 20,5 metra poniżej poziomu morza.

4. Solna Centrum Station- Ekologiczna

Tematem przewodnim stacji metra Solna jest natura. Artyści tej stacji postanowili w latach 70. namalować na ścianach dworca i czerwonym suficie las o długości jednego kilometra. Karl-Olov Björk i Anders Åberg chcieli za pomocą tego muralu przekazać polityczną deklarację. Dodali drobne elementy do zielonego lasu i czerwonego krajobrazu o zachodzie słońca po jego pierwotnym stworzeniu, aby podkreślić znaczenie środowiska dla szwedzkiej kultury. Stacja Solna Centrum została otwarta wraz z pierwszą odnogą niebieskiej linii 31 sierpnia 1975 roku. Mieści się na głębokości 27 metrów. Jasnozielono-czerwony krajobraz – zieleń to las, a czerwony wieczorne słońce zachodzące za koronami drzew.

Jeśli wsiadasz do metra w T-Centralen, dojazd niebieską linią do Solna Centrum zajmie Ci około 16-18 minut.

5. Stadion Station

Stacja jest jedną z pierwszych stacji jaskiniowych w Sztokholmie znana z uderzających kolorów. Została zbudowana 30 września 1973 roku. Mieści się ona zaledwie kilka przystanków od T-Centralen i jest stosunkowo łatwo dostępna. Znajduje się na czerwonej linii. Gdy wysiądamy z pociągu, tęczowe przejście znajduje się między dwiema platformami.

Artyści stacji, Åke Pallarp i Enno Hallek, chcieli nie tylko sprowadzić niebo pod ziemię, ale także przypomnieć pasażerom o znaczeniu Stadionu w historii sportu. W pobliżu znajduje się Sztokholmski Stadion Olimpijski, miejsce Igrzysk Olimpijskich w 1912 r., a co roku między 1913 a 1965 r. Dziś Stadion jest nadal jedną z największych aren Sztokholmu i regularnie organizuje wydarzenia sportowe i koncerty.

6. Tekniska Högskolan

To stacja, która ma bezpośredni dostęp do Królewskiego Instytutu Technologicznego KTH, jest inspirowana dziełami sztuki, aby podkreślić odkrycia naukowe i postępy (artysta Lennart Mörk). Przedstawiona wielościan reprezentuje pięć elementów Platona: ogień, wodę, powietrze, ziemię i eter. Tekniska högskolan to stacja czerwonej linii metra w Sztokholmie, położona w dzielnicach Östermalm i Norra Djurgården, w pobliżu Królewskiego Instytutu Technologicznego.

Nazwa stacji Tekniska Högskolan nawiązuje do pobliskiego Królewskiego Instytutu Technologicznego (Kungliga Tekniska högskolan), największej uczelni politechnicznej w Szwecji i jednej z największych w Skandynawii. I to właśnie ona miała znaczący wpływ na na wygląd tej stacji.

Dekorację artystyczną stacji metra wykonał Lennart Mörk. Tematem przewodnim są cztery klasyczne żywioły – ogień, powietrze, woda i ziemia – oraz prawa natury. Dziwna rzecz na szczycie ściany nazywa się dwunastościan. Stacja została otwarta 30 września 1973 roku.

7. Centrum Mörby

Ten ostatni przystanek na czerwonej linii i ostatni przystanek w naszej poroży po stacjach metra. Korytarz jest jasno pomalowany na suficie. Przedstawione kafelki są pomalowane w taki sposób, aby zmieniały kolor w zależności od tego, gdzie stoisz na stacji. Artyści Gösta Wessel i Karin Ek chcieli, aby oznaczało to ciągle zmieniające się krajobrazy i podróż od początku do końca. Biało-rożowy kolor to efekt prac artystów Gosta Wasel i Karin Ek. Stacja została otwarta 29 stycznia 1978 roku i mieści się na 20-22 metrach głębokości.

Te imponujące twierdzenie mogą być jednak nieco mylące, ponieważ wiele stacji to zdecydowanie mniejsze dzieła sztuki lub rzeźby, zwłaszcza im dalej od centrum miasta. Do tej pory mieliśmy przyjomność poruszać się stacji meta w Londynie i w Warszawie. Z dala od zwykłych, zniszczonych stacji kolejowych w tych dużych miastach, stacje metra w Sztokholmie są indywidualnymi dziełami sztuki, architektury i designu. 150 artystów było zaangażowanych w trwający po dzień dzisiejszy projekt, który rozpoczął się w latach 50-tych, aby udekorować sztokholmski system metra Tunnelbana. Około 90 ze 100 stacji metra jest częścią uznanej „najdłuższej galerii sztuki na świecie” Nie udało nam się wybrać tej ulubionej stacji, ponieważ wszystkie są tak różnorodne, a przekazy stojące za sztuką są bardzo wyjątkowe. Od siebie polecamy zobaczyć jak najwięcej i sami czekamy na kolejne spotkanie z tym dziełem sztuki…

Witaj w naszym świecie…To my…Ania, Arek… Razem z nami zwiedzisz cudowne zakątki Norwegii, która fascynuje nas od kilkunastu lat... Zapraszamy nad piękne fiordy, ogromne wodospady, urokliwe miasta, kolorowe wioski, a także wysokie góry...